Pharmol Ağız Kokusu Önleyici / Halitozis Giderici Solusyon - Çinko Klorit 400Ml Alkolsüz

 

Ani ve kesin etkilidir. Ağızda tutulduktan saatler sonrasına kadar Tip 1 ağız kokusunu giderir. Ayrıca içerdiği antiseptik sayesinde dil sırtındaki bakterileri öldürüp uzun süre koku oluşmasına engel olur.

Kokusuz ağız yoktur. Her insanın fizyolojik bir ağız kokusu bulunur. Çevresini ve kendisini rahatsız etmeye başladığı zaman hastalık haline gelir. Dünya üzerinde her 4 kişiden en az 3 tanesi bu durumdadır. Ağız kokusunun toplumlarda yaygınlığı 75 den fazladır. Bunların pek azı kalıcı olarak iyileşmektedir.

Ağızın içinden gelen çirkin kokuların tedavisi için diş hekimi tarafından hastanın ağız hijyeninin yükseltilmesi gerekir. Hasta dişlerini ve dilini fırçalamaya başlamalı ve düzenli kontrollere gelmelidir. Pharmol Zn gargara ancak bu şekilde etkili olacaktır.

Ortodontik tedavi gören hastalar, ortoontik tellerin temizlenmesine katkı olarak, 7 yaş üzerinideki çocuklar, diş çekimi yaptıran veya ağzından ameliyat olan hastalar, periodontal problemi olan hastalar, diş eti çekilmesi olan, diş eti ameliyatı olan, ve diş taşı oluşumunun yavaşlatılması arzu edilen hastalar.

Diş macunu ile diş fırçalamanın ağız kokusuna etkisinin yetersiz olduğu, sistein piklerinin devam ettiği görülüyor. Diş fırçalamak ağız kokusuna etkili olsaydı ok işaretinin sağında kalan eğrilerin düşmesi beklenirdi

Çinko klorit ile gargara yapıldığında ağız kokusunun birden bire kayıp olduğu, ilk 2 saat hiç bulunmadığı, 5 saatten sonra tekrar ortaya çıkmaya başladığı görülmektedir. Ok işaretinin sağında kalan eğrilerin boylarının kısaldığına dikkat edinz. 6 saat sonra bile ağız kokusu engellenmeye devam etmektedir (Kleinberg I, 2002) Pharmol Zn gargara içerisinde bu madde vardır.

Pharmol Zn gargara nasıl etki eder?

Tip 1 ağız kokuları dil sırtında meydana gelir. Dil papilleri arasında biriken proteinlerin bakteriler tarafından parçalanması ile dimetil sülfit, hidrojen sülfit, karbon sülfit, metil merkaptan gibi çok sayıda çirkin kokulu gaz oluşur ve ağız boşluğunun ~27 cm3 lük boşluğuna yayılır. Konuşma veya yakın temas sırasında kişiyi ve çevresindekileri rahatsız eden ağız kokusu böyle oluşur. 3,17,18,19,21,23,33,34

<>Dil fırçalamanın ağız kokusuna (kükürtlü gaz seviyesine) etkisi 42 civarındadır, dil kazımanın 40, dişleri fırçalamanın ise 33 civarındadır 2,25. Dil fırçalamak Tip 1 ağız kokusu tedavisinin en basit ve ilk müdahalesidir 30,36 fakat kükürtlü gazların çöktürülmesi ve bakterilerin baskılanması gerekir. Pharmol Zn gargara bunu yapar.

Çinko klorit (ZnCl2) 'in etkisi: 5,7,10,22

- Ağızdaki çirkin kokulu uçucu kükürtlü gazları yakalar ve çöktürür. Uçamayan gazlar koku yapamaz hale gelmiş olurlar.

- Plağın yapısını bozar, plak tutunmaısna engel olur, böylece çürükleri ve diş eti iltihaplarını engeller.

- Plaktan asit üretimini engeller

- Diş taşının yapısındaki amorf kalsiyum fosfat'ı, kristalli yapıda kalsiyum fosfat tuzlarına çevirir, ve diş taşı oluşumunu engeller

Asit borik (H3BO3)'in etkisi: 12,15,27

- Asit borik tahriş etmeyen ve kendisi kokmayan geniş spektrumlu bir antiseptiktir. 2 w/w konsantrasyonda derinin, kasik ve vajinal mantar hastalıklarında , pişiklerde kullanılır. 14.2 w/v solüsyonları ayak kokularını gidermek için  (Onox ticari ismi ile) kullanılır. Sabun ve diş macunlarına antiseptik olarak ilave edilir. Kulak yıkama, idrar torbası yıkamasında kullanılır. Burun damlalarında kullanılır.Enflucid burun damlası (Yenişehir ilaç) Anamur burun damlası (Lokman firması), Ephedramide burun damlası (Biosel ilaç) içerisinde asit borik vardır. Toksisitesi düşük olduğu için göz antiseptiği olarak kullanılır. 1-1.9 w/v luk solüsyonu antiseptik göz banyosu olarak ve lens yıkama solüsyonu olarak kullanılır31.

- Dil sırtı ve ağız mukozasında yerleşen koku yapıcı (odorijenik) bakterileri öldürür.

- Molekülden salınan oksijen dil papilleri arasında aerobizm yaratır. Anaerop ekolojiyi bozar. Böylece  çoğu anaerop olan odorijenik bakteriler uzun süre dil sırtında yaşayamaz olurlar.

- Oksijen mukoza yüzeyindeki redüksiyon potansiyelini yükseltir. Ağız kokusu oluşması ancak düşük redüksiyon potansiyeli ile mümkündür. Oksijen ortama yayıldığı zaman ağız kokusu aleyhine redoks reaksiyonları gelişir8.

Pharmol CHX ile birlikte Pharmol Zn  Kullanımı:

Daha kesin sonuç almak için, Pharmol Zn kullanmadan önce Pharmol CHX gargara ile ağızın çalkalanması kuvvetle tavsiye edilir. Bundan 20 dak (veya daha iyisi 1 saat) sonra Pharmol Zn kullanılırsa çok daha etkili bir sonuç elde edilir. Pharmol CHX gargara desteği 1 haftadan fazla devam ettirilmez, 12 yaşından küçüklere uygulanmaz.

Neden ağızda buruk bir tad bırakıyor?

Tatlandırcılar ağızdaki bakteriler tarafından parçalandıklarında fenil alanin,  o-sulfamoylbenzoic acid, ammonium carboxybenzene sulfonate, o-, p-toluenesulfonamide gibi kokulu maddelere dönüşür ve koku yapabilir. Ayrıca sakkarin kanser ile ilişkilendirilmiştir40. Bu sebeple Pharmol Zn içinde tatlandırıcı konulmamıştır. Ağız kokusunu gidermek için hazırlanan bir gargaraya tatlandırıcı konulması amacına aykırıdır.


Bu tadı veren nedir? Zararlı mıdır?

Buruk tat, çinko klorid sebebiyle ortaya çıkar. Gargaranın etkisinin devam ettiğini gösterir. Hiç bir şey yemeyip içilmezse saatler sonra kendiliğinden kaybolur. 

Bu tadı veren madde (çinko klorit) yanlışlıkla yutulursa zararlı mıdır4,11,14,20,26,28

Sağlıklı erişkinler günde 22 mg çinko almalıdır. Gebeler ve emzikli hanımlar her gün 20-25 mg çinko almalıdır. Yaşlılarda günlük çinko ihtiyacı artar. Eğer bir ağız dolusu Pharmol Zn gargara (20ml) yutulmuş olsaydı bile bir erişkinin günlük çinko ihtiyacının ancak 1300 de biri kadarı vücuda girmiş olacaktı. Bu hesaplama gargaranın yanlışlıkla yutulursa zararsız olacağını göstermek için yapılmıştır. Bu gargara içilmez.

 

Neden içinde alkol yok?

Alkol hem koku yapar hem de kanser yapıcıdır41. İçinde alkol bulunan gargaralar ağız kokusuna tamamen etkisiz olduğu ispatlanmıştır 18. Hatta içinde alkol bulunan gargaralar ağız kokusunu artırır. Bu sebeple bu gargaranın içerisine alkol konulmamıştır.

Etki süresi ne kadardır?

Tip 1 ağız kokularında etki süresi yaklaşık 6 saattir. Her hangi bir şey yenilmediği durumda bu süre 12 saate kadar uzayabilir. Protein zengin olan besinler yenildiği zaman etki süresi kısalır. Bazı bireylerde salyanın yıkayıcı özelliği fazladır, dil sırtındaki çinkoyu hızla uzaklaştırabilirler ve etki süresi kısalır. Bazı bireylerde salya müköz ve azdır. Bu durumda Pharmol Zn ?nin etkisi ertesi güne kadar devam edebilir. Etkinin uzunluğu bireye göre değişebilir.

Bu gargara bütün ağız kokularını iyileştirir mi?  2

5 tip ağız kokusu vardır. Tip 1 koku ağızdan gelirken diğer tip ağız kokuları (Tip 2,3,4 ve 5) ağızın dışından gelir. Diğer ağız kokuları sırası ile sinüs-boğaz, sindirim kanalı, kan gazları ve psikolokjik sebeplerle ortaya çıkar. Pharmol Zn gargara Tip 1 ağız kokusu tedavisi için kullanılır, diğer ağız kokularına etkisizdir. Eğer bu gargara ağzı kokusunu iyileştirmiyorsa muhtemelen ağız kokusu ağızdan gelmiyor olabilir.

 

Ağız kokusunun sebepleri ve koku türü

 • Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar,
 • Şeker hastalığı (aseton,sarımsak kokusu gibi),
 • Böbrek yetmezliği (balık kokusu gibi),
 • Karaciğer yetmezliği,
 • Metabolizma bozuklukları (teşhisi zor olabilir, zaman zaman ortaya çıkan kötü bir balık kokusu),
 • Açlık, diyet, ağız kuruması, oruçlu olmak (Sıvı gıda eksikliklerinde vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar, bumetabolizmanın yan ürünleri, kötü ağız kokusu olarak yansır).

Yemek kaynaklı kokular

Sarımsak, soğan, köri, balıklar ve bazı peynir türleri nefesi toksik bir yapıya dönüştürebilmektedir.

Bu etki yaklaşık 24 saat sürebilmektedir. Bu durumda önleyici bir takım tedbirler almak mümkündür 

 • Elma, armut, havuç ve turp da nefes tazelemekte ve temizlemekte etkilidir.
 • Nane Filizleri
 • Tarçın veya nane aromalı sakız
 • Limon, limon şekerleri
 • Maydanoz
 • Anason, kakule, kişniş, rezene
 • Yoğurt

AAğız Kokusu Neden Olur
Ağız Kokusunu Önleme

Diğer Özellikler
Stok Kodupharmol01.1
MarkaPharmol
Stok DurumuÜrün Stoğu Tükenmiştir.
1000000001545
HAKKIMIZDA    DESTEK SİPARİŞ SÜRECİ ÜYELERE ÖZEL BİZİ TAKİP EDİN                      APPS 
Hakkımızda Müşteri Hizmetleri Satış Sözleşmesi Hesabım
Facebook
  
 
İletişim Bilgilerimiz Sıkça Sorulan Sorular Gizlilik ve Güvenlik Üye Ol Twitter  
İletişim Formu Sipariş Takibi İptal - İade Şartları Üye Girişi Instagram  
  Banka Hesaplarımız K. V. K. Şifremi Unuttum Youtube  
  Havala Bildirimi   Sepetim    

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.